7 نوع ظلم علیه امام نقی (ع)

*امام نقی(ع) و امامت در 8 سالگی

حجت‌الاسلام میرزایی درباره منظر دوم زندگی امام نقی(ع) گفت: همه می‌دانیم که امام نقی(ع) در هشت سالگی به امامت رسید و خود این امر نشان دهنده خیلی مسائل است، زمانی که جایگاه انبیایی چون حضرت عیسی(ع) و حضرت یحیی(ع) و ... را مشاهده می‌کنیم، امام نقی(ع) را هم به عنوان شخصیتی که در کودکی به امامت رسید، دارای جایگاه برجسته می‌بینیم. البته حضور علیرغم میل باطنی امام نقی الهادی(ع) در سامراء نیز شرایط زندگی ظاهری ایشان را دشوار کرد.

*زمینه سازی برای غیبت مهدی موعود (عج)

وی با بیان اینکه سه امام قبل امام علی نقی الهادی(ع) در یک امر با هم اشتراک داشتند و آن ایجاد فضای مناسب برای درک شیعیان از غیبت امام زمان (عج) بود، توضیح داد: در واقع وظیفه‌ای بر دوش امام جواد(ع)، نقی(ع) و امام حسن عسکری(ع) است، چرا که اگر یک باره مسأله غیبت مطرح می‌شد، شیعیان هم آن را درک نمی‌‌کردند، اینجا خواست خدای متعال بر این تحقق گرفت که این سه امام در دسترس بودنشان توسط شیعیان کم شود، حتی اسامی افرادی امام حسن عسکری(ع) را دیدند، در کتاب‌ها یافت می‌شود، این نشانه نکته‌ای است که می‌خواستند فضا را برای غیبت آماده کنند و هم خفقان را می‌رساند که وظیفه‌ای که بر گردن ائمه(ع) بود.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به مباحث زیارت جامعه کبیره که اهل بیت(ع) همه نور واحد هستند، اظهار داشت: ائمه(ع) با توجه به شرایط زمانی و مکانی که دارند، وظیفه خود را به نحو احسنت انجام می‌دهند، تنها کیفیت کار آن‌ها با هم تفاوت می‌کند وگرنه کار همه یکی است، یکی در کربلا و دیگری در زمینه سازی ظهور امام زمان(عج).

*فعالیت سودجویان و نایبان دروغین امام زمان(عج)

وی درباره جایگاه دیگر زندگی امام هادی(ع) که از زمان امام موسی کاظم(ع) شروع شد، توضیح داد: امام کاظم (ع) چهارده سال زندان بودند و یک مجموعه افراد از این نقش امام(ع) سواستفاده کردند و فرقه‌های گمراه کننده راه انداختند، هر چه به امام زمان(عج) نزدیک می‌شویم، مشاهده می‌کنیم که اینها فعالیت خود را بیشتر می‌کنند، زمانی که امام معصوم(ع) غافل می‌شود یک سری افراد سودجو خود را نایب امام یا وکیل امام جا می‌زنند، مثل الان که عده‌ای ادعای ارتباط با امام زمان(عج) می‌کنند، البته ما منکر این نیستیم که هیچ کس ایشان را دیدار نمی‌کند، ولی نه از سوی هر کسی، بنابراین امام نقی(ع) اینجا نقش مهمی پیدا می‌کند.

حجت‌الاسلام میرزایی درباره آثار و برکات و الگویی که از امام نقی(ع) می‌توانیم بگیریم، اظهار داشت: نخست بگویم که یک عده الگو را بد معنا می‌کنند، الگو یعنی جریان قابل دسترس، زمانی می‌گویند پیغمبر(ص) الگوی ماست یعنی قابل دسترس است، البته یک عده می‌گویند ما کجا و پیغمبر کجا؟! البته درست است، اما بازهم ما می‌توانیم خود را به رفتارهای ایشان نزدیک کنیم.

*الگوبرداری از زندگی امام نقی(ع)

وی در پاسخ به این سؤال که چه الگویی در زندگی امام نقی(ع) بوده که امروز فرد مسلمان شیعه می‌تواند از آن استفاده کند، توضیح داد: دو نکته در اینجا مطرح می‌شود که نخستین آن شناخت زمانه خودش است. بیشترین ضربه‌ای که امروز جامعه اسلامی می‌خورد از همین عدم شناخت زمانه است، به همین خاطر یک عده در زمان‌های گذشته سیر می‌کنند، مثلاً تصور می‌کنند یک یزید بوده و تمام شده است، در حالی که همیشه فرعون، یزید و معاویه هستند، منتها این بار تفکر آن‌ها موجود است، پس باید یزد زمان و کفار زمان خود را بشناسیم، یزید امروز از گذشته خیلی خطرناک‌تر است، آن زمان یزید در قالب یک فرد بود الان در قالب یک کشور، استکبار و استعمار با تمام برنامه‌هایش و صهیونیسم است.

این مترجم قرآن و نهج‌البلاغه در ادامه افزود: ما زمانی که زمانه شناس شدیم، از ظرفیت‌هایی که در زندگی امامان بوده استفاده و در زندگی خود آن‌ها را پیاده می‌کنیم، باید بررسی کنیم که چطور با یزیدیان و فرعونیان زمان خود برخورد کنیم، این الگوی نخست در زندگی ائمه است، الگوی دوم، الگوی اخلاقی که همان صبر و تحمل و بردبار است.

وی با اشاره به اینکه آیه 45 سوره بقره درباره اهمیت صبر و بردباری انسان برای دستیابی به حقایق اصیل گفت: انسان تا صبور و بردبار نباشد، پیشرفت نمی‌کند و به مدارج بالای علمی و عملی نمی‌رسد، این نکته در زندگی امام نقی(ع) مبرهن بود، امام هادی صبورانه سکوت می‌کردند و عاقلانه سخن می‌گفتند.

میرزایی در پایان با اشاره به اهمیت زیارت جامعه کبیره گفت: در یک کلمه این زیارت‌نامه شناخت اصولی، شرعی، حقیقی و معنوی از معصومین(ع) است.


/ 0 نظر / 23 بازدید