یا علی النقی جانم به فدایتان .. انسان 250 ساله ... امام نقی (1)

جان عالم به فدایتان یا علی النقی (ع)

 

ولادت مولای خوبی ها ، امام هدایت، حضرت علی النقی الهادی

مبارک باد 

 

انسان 250 ساله / امام نقی (ع) / قسمت اول 

 

 

در نبرد بین امام نقی (ع) و خلفایی که در زمان ایشان بودند، آن کس که ظاهراً و باطناً پیروز شد، حضرت نقی (ع) بود.

در زمان امامت آن بزرگوار، شش خلیفه، یکی پس از دیگری، آمدند و به درک واصل شدند. آخرین نفر آنها معتز بود که حضرت را شهید کرد و خودش هم به فاصله کوتاهی مرد. این خلفا غالباً با ذلت مردند؛ یکی به دست پسرش کشته شد، دیگری به دست برادر زاده اش و به همین ترتیب بنی عباس تار و مار شدند، به عکس شیعه. 

شیعه در دوران حضرت نقی (ع) و حضرت عسگری (ع) و در آن شدت عمل، روز به روز وسعت پیدا کرد، قوی تر شد. 

حضرت علی النقی الهادی (ع) چهل و دو سال عمر کردند که بیست سالش را در سامرا بودند؛ آنجا مزرعه داشتند و در آن شهر کار و زندگی می کردند.

سامرا در واقع مثل یک پادگان بود و آن را معتصم ساخت تا غلامان ترک نزدیک به خود را-با ترک های خودمان، ترک های آذربایجان و سایر نقاط، اشتباه نشود- که از ترکستان و سمرقند و از همین منطقه مغولستان و آسیای شرقی آورده بود، در سامرا نگه دارد. این عده چون تازه اسلام آورده بودند ، ائمه و مومنان را نمی شناختند و از اسلام سر در نمی آوردند. به همین دلیل مزاحم مردم می شدند و با عرب ها-مردم بغداد- اختلاف پیدا کردند. د رهمین شهر سامرا عده قابل توجهی از بزرگان شیعه در زمان امام نقی (ع) جمع شدند و حضرت توانست آنها را اداره کند و به وسیله آنها خراسان، ری، مدینه ، یمن و در مناطق دور دست و در همه اقطار دنیا، همین عده توانستند رواج بدهند و روز به روز تعداد افرادی را که مومن به این مکتب هستند، زیادتر کنند. 

امام نقی(ع)  همه این کارها را در زیر برق شمشیر تیز و خون ریز همان شش خلیفه و علی رغم آنها انجام داده است. حدیث معروفی درباره شهادت حضرت نقی (ع) هست که از عبارت آن معلوم می شود که عده قابل توجهی از شیعیان در سامرا جمع شده بودند؛ به گونه ای که دستگاه خلافت هم آنها را نمی شناخت؛ چون اگر می شناخت، همه شان را تار و مار می کرد. اما این عده چون شبکه قوی ای به وجود آورده بودند، دستگاه خلافت نمی توانست به آنها دسترسی پیدا کنند.

 

پست های قبل رو از دست ندید !!!


برای دریافت عکس در اندازه بزرگتر و گسترش عکس ها در فضای مجازی بر روی آن ها کلیک کنید ...

 

امام نقی (ع)

 
/ 0 نظر / 20 بازدید